Włocławek 1888 - 1923
fajans tłoczony i ręcznie malowany; średnica 26 cm;
sygn. na odwrocie zielonym drukiem podszkliwnym : "Leopold Czamański & Co Włocławek N[owa] W[łocławska] F[abryka] F[ajansu]".
Lekkie przetarcia malatury; specjalne otwory do zawieszenia na ścianie.
Wystawiany: "Pamiątka z fajansu. 140 lat produkcji fajansu we Włocławku", Muzeum Etnograficzne, Włocławek, 2013.
Wielka rzadkość na rynku antykwarycznym!.
W 1888 r. drogą licytacji Leopold Czamański kupił fabrykę fajansu za 25 000 rubli srebrem. Rozpoczęła swą działalność pod nazwą „Nowa Włocławska Fabryka Fajansu Leopolda Czamańskiego”. Od 1893 r. do 1923 , po śmierci Leopolda Czamańskiego, prowadzili ją jego spadkobiercy.