Marian CZAPLA (1946-2016), Wyrok, z cyklu: Ecce Homo, 1991-1999

cena wywoławcza
~3 981 EUR

Jeśli chcesz licytować tę pozycję zgłoś ją do licytacji

limit

do końca licytacji
PLN
.00
Twój limit:
~4 449 - 5 854 EUR

akryl, płótno; 180 x 120 cm;
sygn. i dat. l. g.: czapla / ‘99;
opisany na odwrocie: m czapla / ecce homo / WYROK / 180 x 120 / ACRYL-1991.
Praca prezentowana na wystawie:
Wystawa Malarstwa - prof. Marian Czapla, Galeria Winda, Kielce, maj 2010.

Marian Czapla był absolwentem warszawskiej ASP. Studia ukończył w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Następnie został dydaktykiem na macierzystej uczelni. Był założycielem grupy artystycznej Symplex S4, która działała w latach 1974-1979 a jej członkowie, w czasach dominacji sztuki konceptualnej, hołdowali wydawałoby się tradycyjnej formie wypowiedzi artystycznej jaką jest malarstwo. W 2002 w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach z okazji trzydziestolecia pracy twórczej odbyła się największa wystawa artysty, na której zaprezentowano 150 obrazów tego niezwykle konsekwentnego malarza, który podobnie jak Tadeusz Boruta czy Grzegorz Bednarski, jako punkt wyjścia do swojej twórczości obrał tematy religijne. W 2009 roku, w lubelskiej galerii Wirydarz zostały zaprezentowane płótna między innymi z cyklu: Ecce Homo, z którego to pochodzi oferowany obraz pod tytułem: Wyrok. Marian Czapla wypowiedział się w następujący sposób o tym co go inspiruje: „Tematy pasyjne w moim malarstwie są rozpamiętywaniem Biblii, a szczególnie ostatniej drogi Jezusa Chrystusa. Nieustannie trwa praca nad uchwyceniem istoty męki Pana i zbawczej jej roli w czasie egzystencjalnym człowieka. Niekiedy udręczony pracą nad pasyjnymi scenami Jezusa, Cyrenejczyka czy Maryi, pragnę powrotów do nowych rozwiązań, pouczających o zbawczej roli świętych mojej wiary. Malowanie moje składam w hołdzie malarzom wieków średnich - wielbiąc ich kunszt malarski, moralizatorstwo i święte posłannictwo w wyjaśnianiu prawd wiary.”Lit. i źródło: Artur Winiarski, Ironiczni kontrkonceptualiści Symplex S4/Sympleks S4, Aspiracje, 4(46) 2016, s. 22-29.; Materiały prasowe do wystawy w Galerii Wirydarz w Lublinie (wirydarz.com.pl/marianczapla.)