611

Schierholz’sche Porzllanmanufaktur, Plaue, Żyrandol porcelanowy 6-ramienny, z puttami z atrybutami i podwieszonymi szyszkami kwiatowymi

Estymacje: 1 484 - 1 941 EUR
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; żyrandol zelektryfikowany, montowany z elementów porcelanowych (kilkuelementowy trzon, ramiona z profitkami i tulejkami, kwiatowe szyszki),
liczne drobne ubytki plastycznej dekoracji kwiatowej, zwłaszcza kwiatów szyszek;
wys. całkowita 90 cm; sygn. ona miskowym zakończeniu trzonu: kaligraficzny monogram wiązany PMP, z wpisanym u dołu pod literą M: 1817 , obok złotem naszkl.: v. Schierholz, J. Freitag.
Niemcy, Plaue (Turyngia),von Schierholz’sche Porzellanmanufaktur GmbH (zał. 1817) - VEB Porzellanmanufaktur Plaue, XX w.
Żyrandol 6- ramienny, o sześciu liściastych, esowych ramionach, zakończonych - każde - profitką i tulejką naśladującą świecę, zdobionymi barwnymi kwiatami; na każdym z ramion figurka siedzącego
uskrzydlonego putta: z fletnią Pana, paletą malarską, małą lunetą, kiścią winogron w uniesionych dłoniach, gestykulującego oraz putta z kwiatami. Trzon o tralkowych elementach (łączonych na szlicht),
zdobionych plastycznymi kwiatkami i liściastym reliefem, zakończony półkulistym, miskowym elementem. Do ramion żyrandola i środkowego kwiatonu - zakończenia trzonu od dołu - podwieszone na
drucianych kółeczkach jajowate ażurowe szyszki z dekoracją kwiatową i listkami.
Wykonany w turyngskiej manufakturze państwowej w Plaue zespół porcelanowego wyposażenia salonu ( żyrandol, lampa, stolik i lustro) łączą podobna dekoracja kwiatowa - malowana i modelowana plastycznie oraz
neobarokowe motywy złoconych rocaillów i liściastych pędów. Plaue jest znane z tego rodzaju luksusowych wyrobów; szczególnie interesująca jest porcelanowa lampa ze światłocieniowymi litofaniami, których produkcję
podjęła manufaktura w połowie XIX wieku i znajduje na nie odbiorców do dzisiaj.
266 Aukcja Sztuki Dawnej i Antyków
11 września 2019 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
1 256 EUR
1 484 - 1 941 EUR
Wyświetleń: 36 | Ulubione: 0

Rempex

11 września 2019 CEST/Warsaw

Rempex
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
+48 669 222 259
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte