E. BRIETZE - zakład introligatorsko-złotniczy, Teka z herbem Pilawa hrabiów Potockich

cena wywoławcza
~2 112 EUR
~2 347 - 2 816 EUR

drewno, tektura, plusz czerwony, błękitna mora, mosiądz złocony, grawerowany, emalia, złocenia;
31,5 x 37 x 8,3 cm.
Austro-Węgry, Wiedeń, XIX/XX w.
Teka - oprawa na album, w formie drewnianego puzdra obitego czerwonym pluszem. Na wierzchu pośrodku aplikacja ażurowa, wycinana w złoconej blasze mosiężnej, z tarczą pokrytą błękitną emalią, z nałożonym herbem Pilawa. Wyżej hrabiowska korona, w klejnocie 5 strusich piór; po bokach labry akantowe zdobne kwiatkami z emalią w kolorze niebieskim, czerwonym i białym. Podobne motywy akantowo-kwiatowe na ażurowych okuciach naroży i na listwach pomiędzy nimi. Na spodzie teki - takie same trójkątne okucia naroży, z pełniącymi rolę nóżek guzami pośrodku. Wnętrze oklejone jedwabną morą; po spodniej stronie okładki - wzdłuż dolnej krawędzi - wytłoczony na tkaninie złotymi literami napis: „ E. BRIETZE WIEN VI KAUNITZGASSE 4”.