430

Adam Aron MUSZKA (1914-2005), Przed koncertem - Trio, przed 1964

Estymacje: 8 392 - 10 490 EUR
olej, płyta; 84 x 66 cm;
sygn. p. d.: MUSZKA;
na odwrocie nalepka z CBWA z 1964 r., z autorem, tytułem: Przed koncertem i techniką wykonania obrazu, na płycie dopisek: „trio” (farbą).
Artysta pochodzenia żydowskiego, urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, nazywany „Polskim Chagallem”. W 1946 roku zamieszkał w Łodzi.

W 1954 roku zlecono mu zaprojektowanie pomnika upamiętniającego ofiary nazizmu w Łodzi. Projekt został zrealizowany w latach 60. XX w.
W swoich obrazach wielokrotnie portretował żydowskie miasto (Sthetl) poddawane zmianom pór roku czy też okresom życia
przedstawionych na nim postaci często np. muzykujących skrzypków. Oferowany obraz Muszki pod tytułem „Przed koncertem - Trio”, potwierdza zamiłowanie malarza do muzyki. Po wyjeździe z Łodzi i osiedleniu się w Paryżu w 1967 roku, poza malarstwem tworzył własne interpretacje żydowskich pieśni, które grał w swojej pracowni.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Miasta Warszawy, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Sztuki w Łodzi, Żydowskim Instytucie Historycznym, Archiwum Emigracji w Toruniu.
Lit.: M. Supruniuk, Chagall z Piotrkowa : Adam Muszka (1914-2005), w: Archiwum Emigracji: studia, szkice, dokumenty, nr 1-2 (7-8), 2006, s. 310-312.
74 Aukcja Sztuki Współczesnej
12 lutego 2019 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
6 993 EUR
8 392 - 10 490 EUR
Wyświetleń: 95 | Ulubione: 0

Rempex

74 Aukcja Sztuki Współczesnej
12 lutego 2019 CET/Warsaw

Rempex
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
+48 669 222 259
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte