Adam Aron MUSZKA (1914-2005), Przed koncertem - Trio, przed 1964

cena wywoławcza
30 000 PLN
36 000 - 45 000 PLN

olej, płyta; 84 x 66 cm;
sygn. p. d.: MUSZKA;
na odwrocie nalepka z CBWA z 1964 r., z autorem, tytułem: Przed koncertem i techniką wykonania obrazu, na płycie dopisek: „trio” (farbą).
Artysta pochodzenia żydowskiego, urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, nazywany „Polskim Chagallem”. W 1946 roku zamieszkał w Łodzi.

W 1954 roku zlecono mu zaprojektowanie pomnika upamiętniającego ofiary nazizmu w Łodzi. Projekt został zrealizowany w latach 60. XX w.
W swoich obrazach wielokrotnie portretował żydowskie miasto (Sthetl) poddawane zmianom pór roku czy też okresom życia
przedstawionych na nim postaci często np. muzykujących skrzypków. Oferowany obraz Muszki pod tytułem „Przed koncertem - Trio”, potwierdza zamiłowanie malarza do muzyki. Po wyjeździe z Łodzi i osiedleniu się w Paryżu w 1967 roku, poza malarstwem tworzył własne interpretacje żydowskich pieśni, które grał w swojej pracowni.
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Miasta Warszawy, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Sztuki w Łodzi, Żydowskim Instytucie Historycznym, Archiwum Emigracji w Toruniu.
Lit.: M. Supruniuk, Chagall z Piotrkowa : Adam Muszka (1914-2005), w: Archiwum Emigracji: studia, szkice, dokumenty, nr 1-2 (7-8), 2006, s. 310-312.