fornirowane orzechem i buczyną; 78,4 x 129 x 52 cm;
Warszawa, 40./50. XX w.
Biurko z prostokątnym blatem i płytką szufladką pod nim, opartym na dwóch szafkach z parami szuflad, wystających poza jego płytę, wspartych każda na czterech toczonych zbieżnych nogach. Blat zafornirowany trzema arkuszami forniru, po środku jasnym, na bokach ciemnym. Na nim szklana płyta, fazowana na obrzeżu. Korpusy szafek fornirowane wzorzystą okleiną ułożoną na obrzeżach w układzie pionowym, na licach i bokach poziomym. Szuflady szafek oraz korpusy wokół odcięte od siebie bordiurą z laskowaniami. Nogi u góry zakończone mosiężnymi, toczonymi okuciami. Na licach szufladek okrągłe, profilowane mosiężne szyldy.
Mebel pochodzi z mieszkania Gronowskiego przy ul. Okólnik w Warszawie.