Ilustracje: Maja BEREZOWSKA (1898-1978)
pełne wydanie stu opowieści. Słowo wstępne Kornela Makuszyńskiego. Ilustracje Mai Berezowskiej. Warszawa 1930. 28 x 20 cm.
Oprawa wydawnicza: płótno tłoczone złotem, ozdobne lico. 20 unikalnych, erotycznych ilustracji w wykonaniu mistrzyni tej tematyki Mai Berezowskiej.
Stan zach.: kilka niewielkich plamek na 3 stronach, poza tym stan idealny.
Dekameron (gr. deka hemeron) czyli Księga dziesięciu dni to zbiór 10 historii opowiadanych przez 10 Florentyńczyków (7 pań i 3 młodzieńców), którzy schronili się przed zarazą w 1348 r. w okolicach Florencji. Głównym motywem opowiadań jest miłość - małżeńska i pozamałżeńska.